2012. december 23., vasárnap

Ünnep

Minden Olvasónknak áldott, békés ünnepet 
és boldog új évet kívánunk!


2012. december 7., péntek

Születésnap(ok) és névadás a megyei könyvtárban


Szolid ünnepléssel, névadással és szakmai nappal köszöntötték a kaposvári könyvtárosok a 60(?) éves megyei könyvtárat. 
Vagy ahogy Horváth Katalin igazgatónő mondta a december 4-én megrendezett ünnepi tanácskozáson: „Ahogy a hölgyektől nem kérdezzük, hogy hány évesek, úgy most a könyvtártól sem…” 

2012. november 14., szerda

Kaláka–Kányádi Kaposváron


„Kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, »szív-némaságra« született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti »eredeti dallamot«.” Így jellemezte egyszer barátait, versei megzenésítőit és előadóit napjaink talán legjobb költője, az örökifjú Kányádi Sándor.


Kányádi Sándor és a Kaláka együttes november 13-án Kaposváron vendégeskedett. Az eseményről Gombos Péter írását olvashatják:

2012. október 12., péntek

„Lám, a Földön is van égi boldogság...”

130 éve született az Operettkirály. Születésének évfordulóját méltóképpen ünneplik szülővárosában, Siófokon. 

A kép forrása: http://www.siofok.xutazas.hu/
 
A tiszteletére előkészített kiállításról és a hozzá kapcsolódó eseményekről dr. Kovács Emőke gondolatait szeretnénk közvetíteni:  
„A Lám a Földön is van égi boldogság című időszaki kiállítás célja, hogy a siófoki születésű Kálmán Imre zeneszerző életének, munkáinak kevésbé ismert részleteire, darabjaira, tárgyi emlékeire irányítsa a figyelmet...

2012. október 11., csütörtök

...találkozzunk a könyvtárban!


Országos Könyvtári Napok Somogy megyében
2012. október 1–7.

A Nemzeti Kulturális Alap és az Informatikai és Könyvtári Szövetség idén is meghirdette október első hetére az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozatot, melyben a somogyi települések könyvtárai is aktívan részt vettek. A megye területén 44 intézményben mintegy 168 program valósult meg.
A kaposvári Megyei és Városi Könyvtár előadásokkal, kiállítással, játékos rendezvényekkel készült az eseménysorozatra, melynek keretén belül olyan partnerintézményekkel sikerült együttműködni, mint a Somogy Megyei Pedagógiai Intézet, a Somogy Megyei Rendőr Főkapitányság vagy a kaposvári általános és középiskolák. A Könyves Vasárnapon is sokan látogattak el a könyvtárba, kedvezményes beiratkozási lehetőség és a Szántó utcai óvodások táncos-dalos műsora várta az érdeklődőket, de ingyenes internetezést is biztosítottak a könyvtárosok a közszolgálati térben.
Október 3-án, szerdán este a már évek óta jól bevált Könyvtárfoglaló játékhoz csatlakozhattak a könyvtárak: Taszár, Juta, Zselicszentpál és Somogyaszaló is részt vett az online honfoglalózásban. (Részletek: www.mvkkvar.hu)
A megye nagyobb könyvtárai is szélesebbre tárták kapuikat, többek között Balatonboglár, Fonyód, Kadarkút, Marcali, Siófok és Tab is izgalmas programokkal várta az ezen a héten a könyvtárba betérőket.
Néhány érdekesebb program a kínálatból:
Balatonkeresztúron Figura Ede várta zenés műsorral a gyermekeket; Balatonlellén Pálfy Margit színművész irodalmi estjét lehetett megtekinteni; Barcson, Lakócsán és Bolhón a Hangoló Zenés Gyermekszínház szórakoztatta az érdeklődőket; Böhönyén szüreti mulatságot szerveztek; Fonyódon megtornáztatták a nagyikat; Látrányban, Ordacsehiben és Somogytúron a Kiskondás zenekar adott műsort.

 „Idős korban is aktívan, találkozzunk a könyvtárban! – Csináljuk együtt!” Balatonbogláron

A rendezvényekről készült fotók itt tekinthetők meg:

(Sándorné M. Kinga, a Megyei és Városi Könyvtár)


2012. október 6., szombat

Pályázattal a szolgáltatásfejlesztésért


A Balatoni Regionális Történeti Kutatóintézet Könyvtár és Kálmán Imre Emlékház sikeres pályázatáról érkezett a jó hír:

„Könyvtárunk – a siófoki BRTK Könyvtár – a TÁMOP 3.2.4. könyvtári pályázatán 100%-os támogatottságban, közel 50 milliós támogatást nyert.
A könyvtár szolgáltatásfejlesztésének célja, hogy a formális és nem formális oktatásban résztvevők számára hozzáférést biztosítson a meglévő információkhoz és dokumentumokhoz, a honlap fejlesztésével interaktív módon tájékoztasson a könyvtár sokrétű szolgáltatásairól, a használók képzésével hozzájáruljon a könyvtárhasználati ismeretek, és a digitális írástudás fejlesztéséhez, az olvasásnépszerűsítő programok szervezésével a könyvtárhasználók számának 3101 főről 3160 főre növekedéséhez.


A sikeres pályázathoz gratulálunk, a megvalósításhoz jó munkát, kitartást kívánunk!

2012. október 5., péntek

Gyerekek a gyerekekért

A kaposvári Megyei és Városi Könyvtárban rövid időn belül másodszor gyűltek össze a gyerekek, hogy segítsenek. A könyvtár jótékonysági mozgalmáról Koszó Andrásné gyerekkönyvtáros készített beszámolót:

„2012 tavaszán vettük fel a kapcsolatot a Kaposi Mór Oktató Kórház Gyermekosztályával azzal a szándékkal, hogy beteg gyerekeket látogathassunk, nekik felolvasásokat, rövid foglalkozásokat tarthassunk. Kezdeményezésünk lelkes támogatóra talált dr. Kósa Lajos osztályvezető főorvos úr személyében. Eleinte havi egy alkalomra gondoltunk, de ma már a kórház kérésére kéthetente találkozunk a gyerekekkel.

 

A beteg gyerekek és szüleik öröme hozta azt az ötletet, hogy egy jótékonysági akció keretében  – a könyvtárba járó gyerekcsoportokat bevonva – gyűjtést szervezzünk. Első alkalommal játékokat kértünk, amelyeket a nyári vakáció előtti napon hoztak el hozzánk. Ezeket egy ünnepi műsor keretében ajánlottuk fel a kórháznak, amelynek az adományokat ajánló gyerekek szintén részesei voltak.

  

A jótékonysági akciónak nagy sikere volt mind az adakozók, mind a kis betegek körében. Októberben folytattuk hát a gyűjtést, ezúttal könyveket, kifestőket vártunk a gyerekektől. Célunk az volt, hogy egy kis könyvtárat, de legalábbis egy olvasósarkot hozzunk létre a kórház gyermekosztályán. Természetesen hiszünk abban, hogy az olvasás ereje hozzájárulhat a gyerekek felépüléséhez.


Minden várakozásunkat felülmúlta a gyerekek segítőkészsége, több mint 500 könyvet ajánlottak, ezenkívül kifestőket, újságokat, színes ceruzákat. Lelkesedésük igazán megható volt, segítségüket ezúton is köszönjük!”


2012. október 3., szerda

Az Óperenciás tengeren is túlról

A mese és vele együtt sok-sok mesemondó az elmúlt hétvégére Kaposvárra költözött. Itt rendezte meg ugyanis a HUNRA a VIII. Országos népmese-konferenciáját, amelynek második napját ezúttal családi programokkal színesítették szerte a városban. A kezdeményezésnek, illetve Kaposvár Megyei Jogú Város támogatásának köszönhetően megmozdult a város, szombaton reggeltől estig vándoroltak a mesére, családi programra vágyók helyszínről helyszínre az Agórától a megyei könyvtáron át az RSG-csarnokig.

Mindjárt a kezdetekkor bebizonyosodott, hogy igaz a mondás: „aki korán kel, aranyat lel”. A BaHorKa Énekegyüttes műsorát mindenesetre kár lett volna kihagyni, a lányok ugyanis pillanatok alatt élénk vásári forgataggá varázsolták az álmos tömeget.




A megyei könyvtár gyermekrészlegén, illetve az épület teraszán mindeközben már az állatmesék rajongói gyülekeztek. S hogy az állatok tényleg olyanok-e, mint a mesékben, arról saját szemükkel is meggyőződhettek. Dr. Molnár Marcell, a Kaposvári Egyetem etológusa többek között kígyót, békát, teknőst, kisegeret, lógó fülű nyulat és kis kakast is hozott magával, sárkányról, rókáról, varjúról és sünről pedig igazán mókás történeteket mesélt.


A Gyermekkönyvtárba Bekó Tímea és Lovranits Júlia érkezett ajándékmesével, Rigónak, azaz Lovranits Júlia mesemondónak köszönhetően a zsúfolt terem hamarosan megtelt kézmozdulatokkal imitált állatfigurákkal.




A délelőtt során a gyerekek kézműveskedhettek is, és mindenki, aki aznap részese volt a mesének, felírhatta a nevét a mesefára.

Szintén a megyei könyvtár elől indult a Mesemaraton című iskolák közti vetélkedő, amelynek főszervezője Hevérné Kanyó Andrea, a Kaposvári Egyetem Gyakorló Általános Iskolájának pedagógusa volt, segítői pedig a Roppantós Táncegyüttes mesehősöknek öltözött tagjai.





De a felnőttek sem maradtak mese nélkül szombaton, hiszen az Agórában zajló I. Mesemondó-találkozónak köszönhetően hivatásos mesemondóink közül ezúttal kevesen maradtak távol Kaposvártól. (Hogy csak néhány nevet említsünk: Agócs Gergely, Bukovics János, Bumberák Maja, Gregus László, Kóka Rozália, Kovács Marianna, Ser Gergely és Tóth Kriszta is megtisztelték jelenlétükkel a városunkat.)   A „profik” aztán a tanácskozásuk után egymásnak és a nyilvánosságnak is meséltek.  (Berecz András és Agócs Gergely előző napi fellépése ehhez jó alaphangulatot teremtett.)


Késő délután A népmese napja közönsége a helyszínek közötti távolságok miatt jobban megoszlott. Míg a mesemondók egy része Gulyás László vándormuzsikussal a sétálóutcán népszerűsítette tovább a népmesét, addig a kisgyerekes családokat az Alma együttes koncertje vonzotta a Családok Háza és az Olvasástársaság közös programjára. Az RSG-csarnok környékén így örömteli tömeg gyűlt össze a Tolnai Mária által rendezett, Az iránytű című mesejátékra és Csernik Szende mesemondó és lábbábos előadására is, de sajnos Kóka Rozália kedves meséit és Fésűs Éva értékes konferenciazáró gondolatait a Csiky Gergely Színházban este már kevesen hallhatták.




S bár az elszéledő közönségnek és az Alma együttes hihetetlen vonzerejének köszönhetően utóbbi fellépők – Csernik Szende korábbi kifejezésével élve – „megdolgoztak a művészetért”, a népmese összességében sikeres utat járt be Kaposváron. Köszönet ezért a szervezőknek, a mesélőknek és a befogadóknak egyaránt!
Jövőre az országos népmese-konferencia Füleken vár mindenkit tárt kapukkal.

2012. október 2., kedd

A zene világnapján

Október 1-je a zene világnapja. Ez alkalomból rendhagyó megemlékezésnek lehettünk tanúi Kaposvár utcáin, közterületein, intézményeiben. A Liszt Ferenc Zeneiskola tanárai, növendékei reggeltől délutánig mintegy 30 helyszínen vidámították muzsikaszóval a járókelőket, mi pedig örömmel köszöntöttük a könyv és a népmese mellett immár a zenét is a könyvtár előtt és a könyvtárban.





Egy igazi, vérbeli mesemondóról


A népmese napja alkalmából a Berzsenyi Dániel Városi Könyvtár gyermekrészlegébe Agócs Gergely népművész és mesemondó varázsolt mesevilágot az Óperenciás tengeren is túlról. A marcali könyvtárosok képes beszámolója az eseményről "Hét nap, hét éccaka, hét szempillantás" címmel a Marcali Portálon tekinthető meg.

(A képet készítette: Városi Könyvtár, eredeti webhelye: http://www.marcaliportal.hu)


2012. október 1., hétfő

Újra szól(t) a némafilm

A meleg nyárutó éppen véget érni látszott, ezért jócskán bennünk volt a félsz, amiért szeptember 22-ére tűztük ki a Könyvtár TERASZ következő teaházának időpontját. (Az első hasonló alkalomról a Múzeumok éjszakája kapcsán készült beszámló ITT, a bolgon.) De M. Tóth Éva animációs filmrendező, a Kaposvári Egyetem Mozgókép Tanszékének oktatója meggyőzött bennünket arról, hogy érdemes dacolnunk az elemekkel. Forró teákkal, meleg takarókkal készültünk az estére, amely a filmezés kezdeti időszakait készült feleleveníteni, természetesen filmvetítéssel. De ahogy azt mondani szokták, ember tervez...

Aznap újra rekkenő meleg lett, M. Tóth Éva pedig nem tudott eljönni. A TERASZ azonban „filmes extrákkal”, azaz meglepetésvendégekkel is készült, akik így mindenki megelégedésére főszerepet kaptak. Gombos Péter, a TERASZ állandó moderátora végül Znamenák Istvánnal, a Nemzeti Színház színészével, színházi és filmrendezővel, illetve Kéki Kálmánnal, a megyei könyvtár médiatárosával, a kaposvári Kortárs Filmklub ötletgazdájával beszélgetett. A filmrészletek vetítését pedig Ujláb Gábor, a Csiky Gergely Színház korrepetitora kísérte zongorán. 

Kéki Kálmántól többek között megtudtuk, hogy az első moziélményhez 1895 decemberében, Párizsban juthatott a közönség. Később inkább a nickelodeonok terjedtek el, amelyeket másként „ötcentes moziknak” is neveztek. Ezekben  a nézők kemény faszékeken nézték a rövid némafilmeket, és olcsóságuk miatt főként a munkások kikapcsolódási lehetőségét jelentették. 




Kaposvár mozitörténeti állomásairól is hallhattunk 1899-től, az Irányi Dániel utcai vándormozis előadásoktól a Városi Mozi (Szivárvány) 1928-as elindulásáig. 
Kevesen tudták talán azt is, hogy az első magyar nyelvű filmes szakkönyvet is Kaposváron adták ki 1911-ben Kozma Sándor fordításában, amelynek címe: A kinematográfia fejlődése, lényege és jelentősége.


Znamenák István főként arra a tévhitre hívta fel a figyelmet, miszerint a mozi komoly technikai fejlődésen mehetett keresztül az idő múlásával. Ez már csak azért sem igaz, mert például a stoptrükk és bluebox-technika szinte a kezdetektől jelen volt a filmgyártásban. 


Az elmúlt egy-két évtizedben korábban drágának számító technikai trükkök olcsóbbá, ebből következően elterjedtebbé váltak. Znamenák István szerint egy mai rendező sokat tanulhat a korai elődök munkáiból.

A beszélgetésből az is kiderült, hogy a rendezvény címéül választott „...újra szól a némafilm” paradoxona egyszerűen feloldható, hiszen maga a filmélmény a kísérő zenének köszönhetően valójában soha nem volt néma. Szintén Kéki Kálmán mesélt arról, hogy a filmzene fő funkciója eleinte az volt, hogy elnyomja a hangos vetítőgépek zaját.

Már a Lumiére-testvérek is használtak zongoristát, aki főként korabeli népszerű darabokat és ismert klasszikusokat játszott a vetítés alatt. A sok elhangolt zongora miatt merült fel később az igény a kísérő zenekarra. Először csak egy hegedűst adtak a zongorista mellé, később 10-20 zenész, vagy akár 80 is játszott a nagyobb mozipalotákban. Ha az általuk játszott klasszikus darabok jogdíjkötelesek voltak, kevés változtatással játszották őket. Előfordult a mozikban, hogy a filmet igazították a zenéhez, a vetítőgép sebességének variálásával.

Ujláb Gábor komoly némafilmes kulisszatitkokba avatott be bennünket, amikor megmutatta, hogy milyen kottából kíséri a vetítést. Ugyan többnyire improvizál, de annak alapját hangulatokra, helyzetekre megírt kották adják (menekülés, induló, vihar stb.)


A rendezvény sikerét mutatja, hogy a nagy számú közönség nemcsak tűrte a hosszúra sikeredett filmtörténeti diskurzust, hanem aktív részesévé is vált a beszélgetésnek. 
Szerafin Zoltán (Zoli bácsi) így a nézők soraiból adott kézbe egy 90 éves filmtekercsdarabot és egy angol nyelvű szakkönyvet a filmtörténet kezdeteiről, de megosztotta velünk 80 évvel ezelőtti kaposvári moziélményeit is.






Végül szeretnénk szót ejteni a beszélgetés hangulatos „körítéséről” is, hiszen a csipkével terített asztalokon kínált tea és sütemény sokak felajánlásaiból valósulhatott meg. Ezúton köszönjük a süteménnyel, rágcsálnivalóval (vagy takaróval) érkezett könyvtárosok és vendégek felajánlásait, illetve a Slendy Pékségnek, hogy támogatták a rendezvényünket.
  



(A képes beszámolót a Megyei és Városi Könyvtár rendezvényéről G. Szabó Sára készítette.)

2012. szeptember 19., szerda

Kaposváron A népmese napja

Immár nyolcadik alkalommal találkoznak a népmesék kutatói, előadói, „szerelmesei” Benedek Elek születésnapja apropóján. 2012-ben A népmese napja fő témái a cigányság és a mese, illetve a mese mint közösségteremtő erő lesznek. A 28-i konferencia előadói, témái önmagukban is érdekesnek tűnnek, de nyilván még vonzóbb a program a tudományos referátumokat meg-megszakító meséktől, mesélőktől – például Berecz Andrástól.
Szombaton az egész város megmozdulhat, hiszen az ingyenes családi és gyerekprogramok az Agórától az RSG-csarnokig, a megyei könyvtártól a Csiky Gergely Színházig reggeltől estig várják a kicsiket és nagyokat.
A részletes program elolvasható a rendezvény hivatalos honlapján, ugyanitt lehet regisztrálni is a konferenciára.


2012. szeptember 5., szerda

Nyáron történt – a könyvtárosok 44. Vándorgyűlésén, Győrben


A Magyar Könyvtárosok Egyesülete 44. Vándorgyűlésére idén Győrben, a találkozások és vizek városában került sor.  
Győr egyébként a rendkívül jó közlekedési körülményeiről kapta a „Találkozások városa” elnevezést, de mint az a képeken látható, ebben a városban még a vizek is összefutnak...


És itt találkozott nyár közepén a könyvtáros- és könyves szakma elszánt magja – mintegy hétszáz ember az ország különböző területeiről és határainkon túlról –, akik évről évre gyűlnek össze szakmai tanácskozásra, baráti találkozóra és egy-egy emlékezetes kirándulásra az ország más-más városában. Ezekről a több napos szakmai utakról természetesen nem lehet hazatérni anélkül, hogy megismerkednénk a házigazda város természeti és kulturális adottságaival és könyvtárszakmai aktualitásaival is.

Somogy megyét ezúttal tízen képviseltük a Megyei és Városi Könyvtárból, illetve a Kaposvári Egyetem könyvtárából. Nagy örömünkre Győr minden könyvtárába (könyvtártípusába) ellátogathattunk, és más-más munkaterületet képviselve a konferencia plenáris ülésén kívül a szekciók többségéből is hozhattunk haza tapasztalatokat.

Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár

Kisfaludy Károly Megyei  Könyvtár   Széchenyi István Egyetem könyvtára

    Kossuth Lajos Általános Iskola könyvtára

Végül a Baráti találkozón önfeledten táncoltunk, s bár idén nem vettünk részt a szombatra szervezett kirándulásokon, jó szívvel gondolunk vissza a győri kollégák által kísért városjáró túrákra vagy a hazafelé együtt útba ejtett Pannonhalmi Főapátság nevezetességeire.

Győr belvárosában a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár munkatársával

Vacsora és tánc előtt a Baráti talákozón

A Pannonhalmi Főapátságban

2012. július 12-től 14-ig tehát a győri Vándorgyűlésen vendéglátóink voltak: a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár, a Kisalföldi Könyvtárosok és Könyvtárak Egyesülete, a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar könyvtára és a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Könyvtár.
A konferencia fő témája volt: STABILITÁS – INNOVÁCIÓ – INSPIRÁCIÓ: KÖNYVTÁRAK VÁLTOZÓ KÖRNYEZETBEN.

A háromnapos találkozó élményeiről a nyár folyamán többen többféleképpen írtak, ezekből szeretnénk mi most mazsolázni, illetve egy rövid gyűjteményt bemutatni:
  • Az esemény hivatalos honlapján máig olvashatók a Vándorgyűlés minden egyes szekciójának összefoglaló gondolatai, ajánlásai, illetve letölthető Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke előadása, amely a Nyitó Plenárison hangzott el – ITT
  • Fehér Miklós, az MKE főtitkára áttekintő beszámolója a Verzón jelent meg: VERZÓ. MKE Hírlevél I. évf. 2012. 2. szám – ITT 
  • A Vándorgyűlés értékelése az elégedettségi kérdőívekre adott válaszok alapján, amelyet a szervezők nevében Nyitrai Erzsébet tett közzé – ITT 
  • A résztvevők gondolatai közül elsősorban persze a Somogy Megyei Szervezet bővebb élménybeszámolóját ajánljuk, amelyet dr. Pintérné Kék Krisztina készített, és amely a szervezet honlapján, az Élménybeszámolók című rovatban olvasható – ITT
  • Somogyi képes beszámoló ugyanezen a honlapon, a Galériában lapozgatható – ITT
  • Érdekes még a stafétabotot átvevő egri könyvtárosok „szubjektív” híradása a Hangtárnok című blogról – ITT
A 45. Vándorgyűlés Egerben lesz a Bródy Sándor Könyvtár és az Eszterházy Károly Főiskola közös rendezésében. Találkozzunk jövőre Egerben!