2012. szeptember 19., szerda

Kaposváron A népmese napja

Immár nyolcadik alkalommal találkoznak a népmesék kutatói, előadói, „szerelmesei” Benedek Elek születésnapja apropóján. 2012-ben A népmese napja fő témái a cigányság és a mese, illetve a mese mint közösségteremtő erő lesznek. A 28-i konferencia előadói, témái önmagukban is érdekesnek tűnnek, de nyilván még vonzóbb a program a tudományos referátumokat meg-megszakító meséktől, mesélőktől – például Berecz Andrástól.
Szombaton az egész város megmozdulhat, hiszen az ingyenes családi és gyerekprogramok az Agórától az RSG-csarnokig, a megyei könyvtártól a Csiky Gergely Színházig reggeltől estig várják a kicsiket és nagyokat.
A részletes program elolvasható a rendezvény hivatalos honlapján, ugyanitt lehet regisztrálni is a konferenciára.


2012. szeptember 5., szerda

Nyáron történt – a könyvtárosok 44. Vándorgyűlésén, Győrben


A Magyar Könyvtárosok Egyesülete 44. Vándorgyűlésére idén Győrben, a találkozások és vizek városában került sor.  
Győr egyébként a rendkívül jó közlekedési körülményeiről kapta a „Találkozások városa” elnevezést, de mint az a képeken látható, ebben a városban még a vizek is összefutnak...


És itt találkozott nyár közepén a könyvtáros- és könyves szakma elszánt magja – mintegy hétszáz ember az ország különböző területeiről és határainkon túlról –, akik évről évre gyűlnek össze szakmai tanácskozásra, baráti találkozóra és egy-egy emlékezetes kirándulásra az ország más-más városában. Ezekről a több napos szakmai utakról természetesen nem lehet hazatérni anélkül, hogy megismerkednénk a házigazda város természeti és kulturális adottságaival és könyvtárszakmai aktualitásaival is.

Somogy megyét ezúttal tízen képviseltük a Megyei és Városi Könyvtárból, illetve a Kaposvári Egyetem könyvtárából. Nagy örömünkre Győr minden könyvtárába (könyvtártípusába) ellátogathattunk, és más-más munkaterületet képviselve a konferencia plenáris ülésén kívül a szekciók többségéből is hozhattunk haza tapasztalatokat.

Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár

Kisfaludy Károly Megyei  Könyvtár   Széchenyi István Egyetem könyvtára

    Kossuth Lajos Általános Iskola könyvtára

Végül a Baráti találkozón önfeledten táncoltunk, s bár idén nem vettünk részt a szombatra szervezett kirándulásokon, jó szívvel gondolunk vissza a győri kollégák által kísért városjáró túrákra vagy a hazafelé együtt útba ejtett Pannonhalmi Főapátság nevezetességeire.

Győr belvárosában a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár munkatársával

Vacsora és tánc előtt a Baráti talákozón

A Pannonhalmi Főapátságban

2012. július 12-től 14-ig tehát a győri Vándorgyűlésen vendéglátóink voltak: a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár, a Kisalföldi Könyvtárosok és Könyvtárak Egyesülete, a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar könyvtára és a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Könyvtár.
A konferencia fő témája volt: STABILITÁS – INNOVÁCIÓ – INSPIRÁCIÓ: KÖNYVTÁRAK VÁLTOZÓ KÖRNYEZETBEN.

A háromnapos találkozó élményeiről a nyár folyamán többen többféleképpen írtak, ezekből szeretnénk mi most mazsolázni, illetve egy rövid gyűjteményt bemutatni:
  • Az esemény hivatalos honlapján máig olvashatók a Vándorgyűlés minden egyes szekciójának összefoglaló gondolatai, ajánlásai, illetve letölthető Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke előadása, amely a Nyitó Plenárison hangzott el – ITT
  • Fehér Miklós, az MKE főtitkára áttekintő beszámolója a Verzón jelent meg: VERZÓ. MKE Hírlevél I. évf. 2012. 2. szám – ITT 
  • A Vándorgyűlés értékelése az elégedettségi kérdőívekre adott válaszok alapján, amelyet a szervezők nevében Nyitrai Erzsébet tett közzé – ITT 
  • A résztvevők gondolatai közül elsősorban persze a Somogy Megyei Szervezet bővebb élménybeszámolóját ajánljuk, amelyet dr. Pintérné Kék Krisztina készített, és amely a szervezet honlapján, az Élménybeszámolók című rovatban olvasható – ITT
  • Somogyi képes beszámoló ugyanezen a honlapon, a Galériában lapozgatható – ITT
  • Érdekes még a stafétabotot átvevő egri könyvtárosok „szubjektív” híradása a Hangtárnok című blogról – ITT
A 45. Vándorgyűlés Egerben lesz a Bródy Sándor Könyvtár és az Eszterházy Károly Főiskola közös rendezésében. Találkozzunk jövőre Egerben!


2012. szeptember 3., hétfő

Nyáron történt – Szabadkán jártunk

Régi restanciánkat teljesítjük az alábbi beszámolóval, amely a könyvtárosok egyesületének nyár eleji kirándulásáról készült. Dr. Pintérné Kék Krisztina, a Somogy Megyei Szervezet elnöke gondolataihoz a résztvevők fényképei közül válogattunk.


„Június közepén a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Somogy Megyei Szervezetének tagjai közül 40 könyvtáros Szabadkára látogatott. A szakmai kirándulás fő célja a Szabadkai Városi Könyvtár és a palicsi fiókkönyvtár megtekintése volt. Egyesületünk rendszeresen szervezi a szakmai utakat a környező magyar nyelvterületek településeire, ahol oktatási, közművelődési intézmények könyvtáraiba jutunk el, kapcsolatot teremtve az ott dolgozó kollégákkal. A tavalyi évben Ausztria volt az úti célunk, ahol Felsőőr két tannyelvű gimnáziuma és könyvtára valamint az alsóőri UMIZ Könyvtára volt helyszíne a szakmai programnak. 2010-ben Lendván jártunk, majd a lendvai könyvtárosok szintén ellátogattak hozzánk, megismerkedtek könyvtárainkkal és Kaposvár nevezetességeivel.


A könyvtárosokkal, pedagógusokkal így tapasztalatokat cserélhetünk, illetve a könyvtárak működési feltételeivel, állománygyarapítási politikájával, közönségkapcsolati formáival, rendezvényeivel ismerkedünk.  A városnézések is gyakran a helyi könyvtárosok vezetésével zajlanak.


Szabadkán a történelmi-irodalmi múltú könyvtárépületet és az ott folyó munkát tanulmányoztuk, később Hicsik Dóra fiatal és lelkes könyvtáros idegenvezetése és Raffai Judit néprajzkutató szakszerű városismereti előadása járult hozzá a város „rövidre szabott” megismeréséhez. (Mindezt az állandóan eleredő eső sem akadályozta az egyébként kellemes, meleg időben.)




A szecesszió városa és a bájos Palics látnivalóinak maradandó élménye mellett mély nyomot hagyott bennünk az ottani kollégák őszinte örömet tükröző vendégszeretete, amellyel fogadtak és kalauzoltak bennünket városukban. Végtelenül örülnénk, ha a közeljövőben viszonozhatnánk kedvességüket.


Javasoljuk mindazoknak, akik még nem jártak Kosztolányi Dezső és Csáth Géza városában, nem látták a „messzelátszó” tornyáról is híres, a magyar szecesszió stílusában épült Városházát Dísztermével, a Raichle-palotát és a Nemzeti Kaszinó épületében működő könyvtárat sem, hogy mielőbb fedezzék fel a környék egyéb szépségeivel együtt! Megemlítve még a felújítás és átépítés alatt álló Zsinagóga és a Népszínház épületét, valamint a szökőkutakat, amelyek a város hangulatát alapozzák meg.


Ajánljuk magunkat és könyvtárainkat a látnivalók feltérképezéséhez, útitervötletek merítéséhez, és mindenképpen ajánljuk szabadkai kollégáinkat az élményszerű, szakavatott idegenvezetéshez, valamint ezt az oldalt további ismeretszerzéshez: http://szabadkavaros.blog.hu/”


A beszámoló megjelent az mke.info.hu oldalon is.